ZUS może zajrzeć pracownikowi w talerz
Zwolnienie ze składek nie obejmuje bonów żywieniowych, które da się wymienić na coś innego niż gotowy posiłek. Sąd Najwyższy zamknął dyskusję na ten temat w wyroku.
Nie ma przeszkód, aby pracownikom, którzy nie mają prawa do posiłków profilaktycznych (o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z 28 maja 1996 r., DzU nr 60, poz. 279), ponieważ nie wykonują prac w warunkach szczególnie uciążliwych, pracodawca finansował posiłki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Nie ma wtedy znaczenia, w jakiej postaci będzie je zapewniał. Jednak zasady finansowania posiłków powinny jasno wynikać z regulaminu zfśs oraz muszą być bezwzględnie uzależnione od sytuacji materialnej lub rodzinnej podwładnego i od uzyskiwanego przez niego przychodu.
Jeżeli pracownik otrzyma od pracodawcy świadczenie w postaci dofinansowania posiłków ze środków zfśs, wartość otrzymanego świadczenia jest zwolniona z PIT do 380 zł w roku kalendarzowym. Zatem jeśli otrzyma z zfśs również świadczenie z innego tytułu, którego wartość wyniesie co najmniej 380 zł, to dofinansowanie posiłków będzie w całości stanowić podstawę do opodatkowania.
Inaczej jest ze składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Tu nie obowiązuje żaden limit zwolnienia. Zatem wartość posiłku otrzymanego przez pracownika, sfinansowanego z zfśs, nie stanowi podstawy składek bez względu na rodzaj wręczonego prezentu (art. 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta