Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejściowe przepisy zamieszają w prawach rodziców

03 grudnia 2015 | Praca i ZUS | Ewa Drzewiecka
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Pracownik, który teraz wystąpi z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński, nie skorzysta z niego, jeżeli po Nowym Roku będzie jeszcze przebywał na podstawowym urlopie macierzyńskim.

Urlop dodatkowy zostanie bowiem wchłonięty przez przedłużony w ten sposób urlop rodzicielski. To skutek zmian przepisów.

Co nowego

2 stycznia 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja kodeksu pracy z 24 lipca 2015 r. (DzU z 2015 r., poz. 1268). Jedynie nowy art. 182 k.p. będzie obowiązywał od 1 marca 2016 r. Nowelizacja ta została zmieniona jeszcze ustawą z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1735). W stosunku do pierwszej nowelizacji wprowadziła ona jedną modyfikację. Polega ona na tym, że treść zawarta w art. 1821b – 1821f k.p. będzie zamieszczona w art. 182 [1c] – 182 [1g] k.p. Oznacza to inną numerację.

Nowe przepisy o uprawnieniach rodzicielskich dotyczą zarówno pracowników, którzy zostaną rodzicami w przyszłym roku, jak i tych, którzy już korzystają z tych przywilejów. Szczegóły określają przepisy przejściowe ustawy z 24 lipca 2015 r. Nie są one jednak łatwe, dlatego omawiamy najważniejsze zmiany i kategorie uprawnień rodzicielskich.

Pracownica podczas urlopu macierzyńskiego

Przepisy przejściowe nowelizacji nie odnoszą się do sytuacji osób, które w dniu wejścia w życie zmian, czyli 2 stycznia 2016 r., będą przebywać na urlopie macierzyńskim albo urlopie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10311

Wydanie: 10311

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament