Zniżki dla ostrożnych, podwyżki dla młodych
O 60–70 proc. mniej zapłacą ci kierowcy, którzy nie powodują wypadków
Wiek kierowcy to jeden z kluczowych czynników wpływających na cenę polisy komunikacyjnej. Osoby młode (18–24 lata), z założenia mniej doświadczone i skłonne do brawury, zapłacą zdecydowanie więcej. Ubezpieczyciele oceniają ryzyko spowodowania wypadku na podstawie statystyk, zarówno zbieranych we własnym zakresie, jak i policyjnych. A statystyki są jednoznaczne.
W 2014 r. młodzi kierowcy spowodowali niemal 6 tys. wypadków, co stanowiło przeszło 20 proc. wszystkich zdarzeń zawinionych przez kierujących. Oznacza to, że na 10 tys. najmłodszych kierowców przypada aż 17,3 wypadku. Jest to zdecydowanie więcej niż w pozostałych grupach. Dla porównania dla osób z przedziału wiekowego 25–39 wskaźnik ten wynosi 10,2, a dla kierowców w wieku 40–59 lat – zaledwie 7,1.
Zależność między wiekiem klienta a ceną polisy jest bardzo silna. Początkujący kierowca musi zapłacić nawet pięciokrotnie więcej niż osoba posiadająca duże...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta