Idzie nowe w polityce pieniężnej
Nieprzewidywalna i niekonsekwentna – za to często krytykowana była w ostatnich latach RPP. W środę spotkała się po raz ostatni w starym składzie.
Grzegorz Siemionczyk
Tym razem Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję zgodną z oczekiwaniami ekonomistów: pozostawiła główną stopę procentową NBP na niezmienionym od marca poziomie 1,5 proc.
Już za miesiąc w RPP rozpoczną się roszady, które w ocenie większości ekonomistów doprowadzą do poluzowania polityki pieniężnej. W kolejnym posiedzeniu Rady, w połowie stycznia, miejsca Andrzeja Bratkowskiego i Elżbiety Chojny-Duch zajmą dwaj nowi członkowie nominowani przez Sejm. W następnych tygodniach wymienionych zostanie jeszcze sześciu z dziesięciu (licząc z prezesem NBP) sterników polityki pieniężnej.
Wsteczne lusterko
Wystawiając cenzurkę Radzie w dotychczasowym składzie, można próbować osobno ocenić każdego z członków. Mieli bowiem różne poglądy. Nieco ponad rok temu pokusił się o to Bratkowski: sprawdził trafność głosowań członków RPP (z wyjątkiem Zyty Gilowskiej, która zrzekła się stanowiska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta