Zgodny zamiar i cel umowy przed wykładnią literalną
Przy oświadczeniach składanych innej osobie pierwszeństwo przyznaje się temu ich znaczeniu, które rzeczywiście nadawały mu obie strony w chwili jego złożenia.
Tą samą zasadą należy się kierować, analizując umowy zawarte między partnerami społecznymi. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 8 września 2015 r. (I PK 270/14). Uznał, że wykładnia umowy społecznej zawartej między związkami zawodowymi a pracodawcą będzie przebiegać odmiennie, gdy tę umowę uznamy za źródło prawa pracy w rozumieniu art. 9 § 1 k.p., a inaczej, gdy odmówimy jej tego przymiotu, traktując jako zwykłą umowę zobowiązującą.
O co chodziło
W tej sprawie powód był zatrudniony w pozwanej spółce początkowo na umowę o pracę na czas określony, a następnie na czas nieokreślony na cały etat. W 2000 r. pracodawca zawarł z działającymi u niego związkami zawodowymi umowę społeczną, która przewidywała m.in. gwarancję zatrudnienia. Objęto nią wszystkich pracowników firmy, „którzy w dniu jej wejścia w życie byli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta