Naziemna telewizja wymaga inwestycji
Przemysław Kurczewski | Chcemy rozmawiać z państwem o dodatkowych częstotliwościach multipleksu piątego. Nowe częstotliwości mogłyby posłużyć do nadawania naziemnie większej liczby kanałów w wysokiej rozdzielczości – mówi prezes nadawczej spółki Emitel.
Rz: Kiedy ma szansę ruszyć nowy multipleks naziemnej telewizji, jaki będzie jego docelowy zasięg oraz jakich będzie wymagał od Emitelu nakładów inwestycyjnych?
To jest inwestycja, która będzie sięgać dziesiątków milionów złotych, zwłaszcza że to multipleks inny niż dotychczasowe, do emisji użytych będzie mniej kanałów częstotliwości niż w pozostałych multipleksach. Jego stworzenie będzie wymagało od nas rozbudowania infrastruktury wieżowej i zbudowania nowych systemów antenowych. Jesteśmy w trakcie inwestycji. Cały multipleks będzie skończony w I kw. 2017 r., choć mamy nadzieję, że skończymy go wcześniej i że docelowy zasięg, czyli 95 proc. ludności w Polsce, będzie miał przed świętami Bożego Narodzenia 2016 r. Do końca przyszłego roku na pewno będzie miał więcej niż 80 proc. zasięgu. Już w lipcu przyszłego roku będzie miał ponad 60 proc. pokrycia, więc wtedy będzie już można komercyjnie nadawać kanały telewizyjne (dwie lub trzy stacje TVP, Kiwi TV, Zoom TV, TV# i WP1), choć z zasięgiem ponad 40 proc. możemy ruszyć nawet pod koniec marca. Już w tej chwili można by nadawać sygnał w Warszawie, ale na razie nie mamy programów, które można by emitować.
Nadawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta