Przyszła matka na umowie terminowej
Jeśli ciężarna jest zaangażowana na czas wykonania określonej pracy, nie straci etatu, gdy z kodeksu zniknie ten rodzaj umowy. Będzie zatrudniona przynajmniej do porodu.
Po ponad miesiącu od wejścia w życie nowelizacji dotyczącej uprawnień rodzicielskich zaczną obowiązywać zmienione regulacje o umowach terminowych (nowelizacja kodeksu pracy z 25 czerwca 2015 r., DzU z 2015 r., poz. 1220). Utrzymano w nich dotychczasową zasadę ochrony. Zgodnie z nią umowa zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający miesiąc, która rozwiązałaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, przedłuża się do porodu.
Jednak przepis przewidujący tę zasadę, czyli art. 177 § 3 k.p., otrzymał nowe brzmienie. Wykreślono z niego umowę na czas wykonania określonej pracy, bo zrezygnowano z tej formy zatrudnienia, gdyż w praktyce była mało popularna. Nie oznacza to jednak pozbawienia ochrony ciężarnej pracownicy mającej taki angaż.
Zgodnie bowiem z art. 13 nowelizacji do umów o pracę na czas wykonania określonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta