Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mapa wpływów

17 lutego 1997 | Raporty | AM

Warszawa, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Gdańsk, Wrocław: jak działają organizacje przestępcze

Mapa wpływów

"Pruszków" i "Wołomin", nazywane powszechnie w prasie "mafiami", w opinii policji iprokuratury jeszcze nimi nie są. Można je nazwać bardzo wysoko zorganizowanymi grupami przestępczymi (w gangu pruszkowskim według szacunków działa nawet kilkaset osób) , których działalność nosi tylko pewne cechy mafijności. Zdaniem policji nie można jednak porównywać ich do mafii włoskiej czy rosyjskiej, a ich struktura jest stosunkowo prosta.

Organizacja

Najsilniejszą w Warszawie grupą jest tzw. mafia pruszkowsko-ożarowska (nazwa utworzona od miejsca zamieszkania głównych przywódców) . Obecnie uważa się, że głównym jej szefem jest Leszek D. , ps. "Waniek" lub "Wańka". Liczą się także, chociaż sami się nawzajem siebie obawiają (rywalizacja o przywództwo) Szwarc, Raźniak, Słowik i Parasol. Nie ma pewności, czy uznawanemu poprzednio za szefa Pershingowi uda się ponownie objąć przywództwo. Na razie śle pogróżki w grypsach z więzenia i żąda odkładania działki, ale wcale nie wiadomo, czy mu się uda zmusić do tego resztę grupy.

Organizacja "Pruszkowa" nie przypomina jeszcze ściśle struktury np. mafii włoskiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 997

Spis treści
Zamów abonament