Modele matematyczne w analizie portfelowej
Sposób na giełdę
Modele matematyczne w analizie portfelowej
Miesiąc temu wprowadziłem pojęcie analizy portfelowej. Zwróciłem uwagę na zyski, które osiąga się przez łączenie akcji ze sobą. W praktyce czysto intuicyjne podejście nie daje dobrych rezultatów. Lepiej zastosować rozwiązanie oparte na matematycznych modelach giełdy. Ten typ analizy zakłada, że zachowanie akcji bądź inwestorów można opisać z użyciem wzorów. Wiadomo, że ścisły opis matematyczny rynku kapitałowego nie jest jednak możliwy. Z pomocą przychodzi więc statystyka.
Jeśli w modelach zachowania akcji uwzględni się istnienie mało znaczącego czynnika, którego zachowania nie da się przewidzieć (czynnika losowego) , wtedy można w przybliżony sposób ocenić zachowanie akcji i oszacować ich przyszłe przebiegi. Pozwala to na wyszukiwanie inwestycji, które po połączeniu dadzą najkorzystniejsze rezultaty. Bazuje się przy tym na fakcie, że przypadkowe zachowanie czynników losowych dla różnych akcji często się znosi.
Stopa zwrotu i ryzyko
Historycznie najstarszą poprawną próbą wyjaśnienia, dlaczego inwestorzy kupują więcej niż jedną akcję, były prace Markowitza. Wczesne teorie zachowań inwestorów zakładały, że starają się oni maksymalizować skapitalizowaną wartość przyszłych dochodów wynikających z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta