Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec pikników pod Reichstagiem

17 lutego 1997 | Świat | WP

Na gruzach Prus, bunkra Hitlera i muru berlińskiego trwa fascynująca budowa nowego Berlina. Kontury przyszłej stolicy Niemiec już się wyłaniają.

Koniec pikników pod Reichstagiem

Wojciech Pomianowski z Berlina

Przed siedmiu laty w Berlinie słychać było miarowe stukanie. Kto żyw, chwytał za młotek, by zdobyć na pamiątkę kawałek muru berlińskiego, który wraz z żelazną kurtyną przez dziesięciolecia dzielił miasto, Niemcy i Europę. Dziś muru już prawie nie ma, ale dziejowy spektakl na jego gruzach nie dobiegł końca. Kolejna odsłona trwa właśnie w berlińskim centrum. Jest ono obecnie największym placem budowy w Europie, przygotowuje się do przybycia władz federalnych i do nowej roli w zmienionej europejskiej rzeczywistości.

W samym sercu Europy rozpoczął się fascynujący eksperyment, pozjednoczeniowy zryw uruchomił potężne siły gospodarcze i społeczne, Berlin stał się niecodziennym laboratorium, w którym rodzi się europejska metropolia XXI wieku -- pisał przed dwoma laty tygodnik "Der Spiegel". Jak zakończy się ów eksperyment? Co powstaje w dawnej, a zarazem nowej stolicy Niemiec? Czym będzie przyszły rządowy Berlin dla bliższych i dalszych sąsiadów?

300 miliardów marek

Budowę nowego Berlina zaczęto od rozbiórki 137-kilometrowego muru wokół zachodniej części miasta. Mur...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 997

Spis treści
Zamów abonament