Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przygoda z "Wolną Europą"

17 lutego 1997 | Gazeta | AK

Przygoda z "Wolną Europą"

Panie profesorze, w szkicu do pamiętnika pod tytułem "Warto być przyzwoitym" (edycja niemiecka z 1983, polska z 1986 roku) , nie mógł pan jeszcze opisać współpracy z radiem "Wolna Europa", i ta strona pańskiej biografii jest właściwie nie znana. Czy dziś może już pan ją odsłonić?

Tak samo w 1985 roku, gdy pracowaliśmy z Andrzejem Friszkem nad pierwszą częścią mojego "pamiętnika mówionego", w tych nagraniach, na 42 kasetach 90-minutowych, "Wolna Europa" została tylko zamarkowana. Pewne rzeczy przyznałem, ale bardzo powściągliwie, żeby nie stworzyć "materiału dowodowego". Ta sprawa rzeczywiście nie jest opracowana i obszerniej opowiem o niej pierwszy raz.

W bibliografii wydanej z okazji mojego 70-lecia, które życzliwi ludzie obchodzili ze mną w Wiedniu, są uwidocznione, oczywiście nie wszystkie, audycje na podstawie moich tekstów, przedrukowane anonimowo w piśmie "Wolnej Europy" "Na Antenie". Pierwsze przedruki (a one następowały grubo po nadaniu audycji) są z 1964 roku, z cyklu "Za kulisami": "Ludzie UB" i "Narodziny Pax-u". W następnym roku np. krytyczna recenzja filmu Morgensterna do scenariusza Bratnego "Życie raz jeszcze" (polemizowałem w niej z pochwałą filmu w "Tygodniku Powszechnym" pióra...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 997

Spis treści
Zamów abonament