Kary na wolności
Kary na wolności
W numerze "Polityki" z 11 stycznia br. Stanisław Podemski, jak zwykle bardzo kompetentnie, omawia raport Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości opublikowany pod znamiennym tytułem "Quo vadis iustitia? " Przedstawia on przerażający i wymagający natychmiastowej interwencji obraz polskiego wymiaru sprawiedliwości. Byłoby bardzo pożądane, aby ten raport i poświęcony mu artykuł stały się inspiracją do głębszej dyskusji na temat sposobów przywrócenia i zabezpieczenia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Chciałbym, zainspirowany raportem, poświęcić parę zdań sytuacji związanej z wykonywaniem kary pozbawienia wolności.
Raport bardzo dobrze przedstawia trudności i materialne ograniczenia występujące przy wykonywaniu tej kary. W styczniu Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał skargę rzecznika praw obywatelskich dotyczącą wynagrodzenia za pracę więźniów. W okresie znacznego bezrobocia jest zrozumiałe, że zakłady pracy, mając możliwość wyboru, wybierają przede wszystkim pracowników wolnościowych. Bezrobocie w więzieniach jest więc znacznie większe niż wśród osób pozostających na wolności. Zatrudniony jest tylko co piąty więzień. Pozbawienie wolności oznacza więc dzisiaj izolację od społeczeństwa i przede wszystkim własnego środowiska, ale także skazanie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta