Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kary na wolności

17 lutego 1997 | Prawo | AZ

Kary na wolności

W numerze "Polityki" z 11 stycznia br. Stanisław Podemski, jak zwykle bardzo kompetentnie, omawia raport Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości opublikowany pod znamiennym tytułem "Quo vadis iustitia? " Przedstawia on przerażający i wymagający natychmiastowej interwencji obraz polskiego wymiaru sprawiedliwości. Byłoby bardzo pożądane, aby ten raport i poświęcony mu artykuł stały się inspiracją do głębszej dyskusji na temat sposobów przywrócenia i zabezpieczenia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Chciałbym, zainspirowany raportem, poświęcić parę zdań sytuacji związanej z wykonywaniem kary pozbawienia wolności.

Raport bardzo dobrze przedstawia trudności i materialne ograniczenia występujące przy wykonywaniu tej kary. W styczniu Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał skargę rzecznika praw obywatelskich dotyczącą wynagrodzenia za pracę więźniów. W okresie znacznego bezrobocia jest zrozumiałe, że zakłady pracy, mając możliwość wyboru, wybierają przede wszystkim pracowników wolnościowych. Bezrobocie w więzieniach jest więc znacznie większe niż wśród osób pozostających na wolności. Zatrudniony jest tylko co piąty więzień. Pozbawienie wolności oznacza więc dzisiaj izolację od społeczeństwa i przede wszystkim własnego środowiska, ale także skazanie na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 997

Spis treści
Zamów abonament