Polscy mafiozi uchodzą za biznesmenów
Polscy mafiozi uchodzą za biznesmenów
Rozmowa z podinsp. Adamem Rapackim, do niedawna dyrektorem Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną, obecnie tworzącym Biuro ds. Narkotyków
Czy policja jest skuteczna w zwalczaniu tzw. przestępczości zorganizowanej, którą w Polsce nazywamy niekiedy umownie mafią?
Pion policji, którym kierowałem, tylko w ub. roku zneutralizował 143 zorganizowane grupy przestępcze, prokuratury i sądy aresztowały 182 podejrzanych o kierowanie nimi. Zlikwidowano 16 kanałów przemytu narkotyków. Wyeliminowano 49 grup dokonujących zabójstw, rozbojów i wymuszeń. Wykryto 19 sprawców wytwarzających lub podkładających ładunki wybuchowe. Zlikwidowano 17 grup wyspecjalizowanych w kradzieżach, przeróbkach i legalizacji samochodów. Ujawniono 18 korupcji urzędników wojewódzkich urzędów pracy, wydziałów komunikacji, wydziałów paszportowych, straży miejskiej, Straży Granicznej, urzędów celnych, policji. Odnotowaliśmy 8 przypadków prania brudnych pieniędzy. Łącznie przeprowadzono 478 realizacji, podczas których zatrzymano 1298 podejrzanych, z których 680 aresztowano. Odzyskano mienie pochodzące z przestępstwa o wartości 17 mln 445 tys. zł. W naszym rozpoznaniu jest 377 grup, w tym 158 oskładzie międzynarodowym.
Kodeks...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta