Informacje
Informacje
W praktyce międzynarodowej istnieją dwie najczęściej stosowane definicje instrumentów pochodnych. Pierwsza określa pochodny instrument finansowy jako taki, którego wartość jest wyprowadzana z ceny instrumentów pierwotnych, tj. walut, stóp procentowych, papierów wartościowych o charakterze wierzycielskim, fizycznie istniejących towarów oraz indeksów (giełdowych i pozagiełdowych) cen papierów wartościowych, kursów walutowych i towarów. Natomiast druga definicja ujmuje pochodne jako nowe rodzaje transakcji, które różnią się od tradycyjnych sposobem wykonania zobowiązań przez strony umowy.
O ile w transakcjach tradycyjnych (przede wszystkim natychmiastowych oraz terminowych) wykonanie zobowiązań polega wyłącznie na dostawie/ odbiorze przedmiotu umowy przez jej strony, o tyle w transakcjach nowego rodzaju występuje kilka sposobów ich wykonania, przy czym najważniejszy z nich nigdy nie polega na fizycznej dostawie/ odbiorze przedmiotu tych transakcji.
Z praktycznego punktu widzenia, największa różnica między obydwoma ujęciami pochodnych instrumentów finansowych polega na sposobie zaklasyfikowania klasycznych transakcji terminowych (forwards) . W myśl pierwszej definicji, transakcje te należą do pochodnych instrumentów finansowych, natomiast według drugiej -- nie. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta