Pół kroku za przestępcami
Pół kroku za przestępcami
Rozmowa z Ryszardem Rychlikiem, dyrektorem Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej w Prokuraturze Krajowej i pełnomocnikiem premiera ds. przestępczości zorganizowanej w grupie zadaniowej Krajów Regionu Morza Bałtyckiego
Czy w Polsce działa mafia?
To trudne pytanie. W różnych publikacjach obserwuję jakby wyczekiwanie, by mafia już się pojawiła, stała się faktem. Ja wolę jednak mówić o przestępczości zorganizowanej.
Jednym z podstawowych wyróżników mafii jest powiązanie z władzą różnych szczebli, przejmowanie niektórych organizacyjnych funkcji państwa.
Tak rzeczywiście jest w mafiach typu cosa nostra czy triada, które mają bezpośrednie związki z politykami, władzą. W Polsce mamy natomiast do czynienia z działalnością przestępczą, przybierającą postać wielkich przedsięwzięć finansowych. Jest to zorganizowana przestępczość, która ma już niektóre cechy mafijnej, a więc generalne dążenie do osiągania wysokich zysków na drodze przestępczej, podział ról i zadań, a także pewną hierarchię wewnątrz grupy i próby zapewnienia sobie bezpieczeństwa przez zastraszanie i stosowanie przemocy.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta