Czas na korektę VAT w firmach prowadzących działalność mieszaną
Podmioty, które wykonują zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z podatku, do 25 lutego muszą ustalić kwotę VAT, którą mieli prawo odliczyć w 2015 r. Składający deklaracje kwartalne mają na to czas do 25 kwietnia.
Podstawową cechą konstrukcyjną podatku od towarów i usług jest jego neutralność. Przejawia się ona w możliwości pomniejszenia VAT należnego wykazanego na fakturach sprzedaży o VAT naliczony, wynikający z faktur zakupowych, w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Gdy podatnik wykonuje tylko czynności podlegające opodatkowaniu VAT, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje mu co do zasady w całości. Natomiast jeżeli wykonuje on jedynie czynności zwolnione, to w ogóle nie ma prawa do odliczenia. Sytuacja się komplikuje, gdy podatnik prowadzi tzw. działalność mieszaną, tj. wykonuje zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z VAT. Istnieją bowiem wydatki, których nie można bezpośrednio przyporządkować do poszczególnych czynności. Są nimi np. opłaty za energię, usługi księgowe, najem bądź ogrzewanie. Jak wówczas ustalić, w jakiej części dany podmiot jest uprawniony do odliczenia podatku?
Obliczenie proporcji
Sposób, w jaki podatnik powinien wyodrębnić część wydatków podlegających odliczeniu, został szczegółowo opisany w ustawie o VAT. Zgodnie z art. 90 tej ustawy, jeżeli nie jest możliwe bezpośrednie przyporządkowanie wydatków do czynności opodatkowanych, to w celu odliczenia VAT należy ustalić proporcję. Jest ona określana procentowo, jako stosunek wartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta