Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie podatnik powinien rozliczyć zagraniczne dochody

01 lutego 2016 | Podatki

O miejscu opodatkowania decyduje kilka czynników. Są to miejsce zamieszkania, siedziba firmy lub długość pobytu osoby fizycznej w danym państwie.

Lidia Rubińska, Krzysztof Wiesław Żukowski

Wyjaśnienie pojęć „rezydent" i „nierezydent" znajduje się w ustawie z 27 lipca 2002 r. – Prawo dewizowe (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 826 ze zm.). Rezydentami są m.in. osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce, natomiast nierezydentami są osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą. Dla określenia miejsca zamieszkania można posiłkować się art. 25 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Centrum interesów życiowych...

Według art. 3 ust. 1a ustawy o PIT za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę fizyczną, która ma w Polsce tzw. centrum interesów życiowych lub przebywa w Polsce dłużej niż sześć miesięcy w roku podatkowym (183 dni).

Te dwa warunki nie muszą zostać spełnione łącznie. Aby uznać, że polski obywatel nie mieszka w Polsce, wystarczy, że jego pobyt za granicą jest dłuższy niż 183 dni w roku podatkowym lub że posiada on ośrodek interesów życiowych za granicą. Warto dodać, że okres 183 dni pobytu liczy się tylko w jednym roku kalendarzowym. Przerwa w pobycie za granicą i powrót do kraju w tym samym roku kalendarzowym nie wpływają na obliczanie długości pobytu podatnika za granicą. Do dni pobytu wlicza się każdy dzień fizycznej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10358

Wydanie: 10358

Spis treści
Zamów abonament