Obrót ziemią rolną będzie ograniczony
Rozmowa | Zastój w sprzedaży nieruchomości rolnych spowoduje zdecydowany spadek cen. To przyniesie szkodę rolnikom – twierdzi ekspert.
Rz: Ministerstwo Rolnictwa prowadziło konsultacje społeczne projektu ustawy, która ma zrewolucjonizować obrót ziemią rolną. Zdaniem komentatorów od 1 maja 2016 r. rynek obrotu nieruchomościami rolnymi przestanie być wolny. Czy zgadza się pan z tym twierdzeniem?
Andrzej Lulka: Konsultacje społeczne dotyczyły projektu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Akt ten ma obowiązywać od 30 kwietnia 2016 r. W związku z jego wejściem w życie ma zostać zmieniona m.in. obecnie obowiązująca ustawa z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego i uchylona tzw. nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego z 5 sierpnia 2015 r., uchwalona jeszcze w trakcie poprzedniej kadencji Sejmu, która początkowo miała obowiązywać od 1 stycznia 2016 r., ale termin ten przesunięto do 1 maja 2016 r.
Warto podkreślić, że na gruncie obecnie obowiązujących przepisów rynek obrotu nieruchomościami rolnymi nie jest całkowicie swobodny, jak np. w odniesieniu do nieruchomości przeznaczonych na cele budowlane. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że w większości przypadków zbycia tego rodzaju nieruchomości Agencji Nieruchomości Rolnych przysługuje ustawowe prawo pierwokupu.
Zgadzam się jednak całkowicie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta