Skan korekty z podpisem wystarczy, aby obniżyć należny VAT
W dobie dokumentów elektronicznych i portali internetowych umożliwiających śledzenie przesyłek kurierskich żółta zwrotka z poczty jest tylko jednym z wielu sposobów potwierdzenia odbioru faktury przez nabywcę.
Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy
Czy rozliczenie przez nabywcę kompensaty, z uwzględnieniem kwoty obniżki wynikającej z faktury korygującej, może być dowodem potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę?
Organy podatkowe akceptują to, że potwierdzenie odbioru faktur korygujących może stanowić także dokumentacja dotycząca kompensaty (np. porozumienie w sprawie kompensaty, pismo kontrahenta o kompensacie), jeżeli informacja o fakturze korygującej jest wymieniona w tych dokumentach. W takim przypadku można bowiem przyjąć, że kontrahent otrzymał fakturę korygującą (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 29 czerwca 2015 r., IPPP2/4512-326/15-2/RR; interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 marca 2015 r., ILPP1/443-1186/14-2/AI).
Formą potwierdzenia odbioru faktury korygującej mogą być również:
- złożenie sprzedawcy przez kontrahenta propozycji potrącenia wzajemnych należności – w formie e-mailowej, faksem, kurierem bądź tradycyjną drogą pocztową – ze szczegółowym wskazaniem danych umożliwiających identyfikację faktur korygujących będących przedmiotem potrącenia (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 października 2014 r., ILPP2/443-720/14-2/MN),
- przyjęcie przez kontrahenta złożonej mu przez sprzedawcę propozycji potrącenia wzajemnych należności – w formie e-mailowej, faksem, kurierem bądź tradycyjną drogą pocztową – ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta