Informatyk może być twórcą
W wielu zawodach pensje pracowników można realnie podnieść, stosując 50-proc. koszty uzyskania przychodów. Jeśli przy tym zostanie zachowany umiar i zgodność z prawem autorskim, to taki schemat nie powinien zostać kwestionowany.
W potocznym rozumieniu pojęcie „twórca" kojarzy się najczęściej z zajęciami artystycznymi, mniej z biznesem czy pracą najemną. Jednak gdy przyjrzeć się przepisom podatkowym oraz przepisom prawa autorskiego, może się okazać, że „tworzenie" można przypisać pracownikom etatowym, którzy sami swojej pracy nigdy by twórczością nie nazwali. A jednak jest to możliwe. Co więcej – dzięki korzyściom podatkowym można sprawić, by pensja takich pracowników, potraktowana częściowo jako zobowiązanie do tworzenia dzieł, realnie wzrosła. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, by nie narazić się na zarzuty zawyżania kosztów uzyskania przychodu podczas kontroli podatkowej.
Warunki ustawowe
Podstawową korzyścią podatkową jest zastosowanie kosztów uzyskania przychodu powiększonych do 50 proc. Przepisy art. 22 ust. 9 ustawy o PIT pozwalają na taki zabieg, jeżeli wykonywana praca spełnia kryteria „dzieła" zdefiniowanego w prawie autorskim. Według art. 22 ust. 9 pkt 3 tej ustawy koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta