Jaka przyszłość czeka banki spółdzielcze
W Polsce działa obecnie 561 BS. Sektor dąży do poprawy swojej konkurencyjności i zabiega o zmniejszenie nałożonych obciążeń.
przemysław szubański
Przyszłości sektora spółdzielczego poświęcona była debata w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym, w której udział wzięli m.in. prof. Stanisław Kasiewicz (SGH, sekretarz naukowy zakładu ALTERUM), prof. Piotr Masiukiewicz (SGH) oraz Zdzisław Kupczyk, prezes Banku BPS, jednego z dwóch zrzeszających banki spółdzielcze. Spotkanie moderowała prof. Elżbieta Mączyńska (SGH), prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
– W przeciwieństwie do krajów UE mamy do czynienia z marginalizowaniem sektora spółdzielczego. To był wielki błąd transformacji – stwierdziła na wstępie prof. Mączyńska.
Banki spółdzielcze obecne są często tam, gdzie komercyjnym nie opłaca się otwierać oddziałów. Znają swoich klientów, obsługują samorządy, rolników, małe firmy. I mogłyby więcej, gdyby nie ograniczenia ich rozwoju. Jako główną przyczynę takiego stanu Zdzisław Kupczyk wymienił zwiększające się obciążenia.
Podatki i opłaty
Obciążenia finansowe – podatek dochodowy, opłaty na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta