Obowiązek opłacania składek nie zawsze oczywisty
Nie każda umowa i nie każdy przychód podlega ubezpieczeniom społecznym. Istotna jest data zawarcia kontraktu i jego strony. Płatnik, który nie zgadza się z postanowieniami ZUS w tym zakresie, ma prawo się odwołać.
Odrębność gospodarstw ważniejsza niż adres
Jeśli członek rodziny pracuje na etacie u ojca biznesmena i nie prowadzi z nim wspólnego domu, podlega ubezpieczeniom społecznym jako pracownik. Nie jest osobą współpracującą.
Prowadzę działalność gospodarczą i chcę zatrudnić córkę jako księgową na 1/4 etatu z wynagrodzeniem 500 zł brutto. Córka mieszka z mężem pod tym samym adresem, ale prowadzi odrębne od mojego gospodarstwo domowe. Czy będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym jako pracownica (wtedy składki mogę liczyć od 500 zł), czy jako osoba współpracująca (co oznacza znacznie wyższe obciążenie kosztami ubezpieczeń)?
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa o sus) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na terytorium Polski są pracownikami. Przy czym za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy. Z art. 8 ust. 2 tej ustawy wynika, że jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, do ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca.
Natomiast ust. 11 tego artykułu określa, że za osobę współpracującą z prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta