Strach przed Brexitem
Polscy pracownicy mogą stracić prawo do części zasiłków w Wielkiej Brytanii. To cena za pozostanie tego kraju w Unii.
Korespondencja z Brukseli
Zbliża się finał negocjacji, których celem jest uniknięcie Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Ostateczny tekst porozumienia, wynegocjowany między Brukselą i Londynem, może być znany już we wtorek.
„Nie ma porozumienia. Następne 24 godziny będą kluczowe" – napisał na Twitterze Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, gdy w niedzielę wieczorem zakończył na Downing Street 10 spotkanie z Davidem Cameronem. Brytyjskie źródła dyplomatyczne podawały, że uzgodnienia idą w dobrym kierunku w najbardziej kontrowersyjnym dotąd punkcie, czyli kwestii zasiłków dla imigrantów z UE. Oficjalnie jednak nikt tego nie potwierdzał.
– Pozostałe 27 państw nie dostało propozycji zapisów w tej sprawie – mówił Margaritis Schinas, rzecznik Komisji Europejskiej. A każde z nich, w tym Polska, z której pochodzi najwięcej imigrantów w Wielkiej Brytanii, ma prawo weta w tej sprawie.
David Cameron obiecał Brytyjczykom renegocjacje warunków członkostwa w UE w 2013 roku i na fali tej obietnicy wygrał ponownie wybory w 2015 roku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta