Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzynastki w tym roku mogą być niższe

02 lutego 2016 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Wprowadzenie nowego sposobu liczenia nagrody rocznej jako średniej z uposażenia z całego roku 
nie pozwala już na sztuczne zawyżanie tego świadczenia.

Od tego roku przy ustalaniu wysokości nagrody rocznej dla funkcjonariuszy służb mundurowych kadry będą kierować się wspólną zasadą, zgodnie z którą nagroda roczna stanowi 1/12 uposażenia otrzymanego w roku kalendarzowym, za który nagroda ta przysługuje. Jednolite zasady ustalania wysokości nagrody rocznej dla funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych wprowadziła obowiązująca od 1 czerwca 2014 r. ustawa z 24 stycznia 2014 r. (>patrz podstawa prawna). W zeszłym roku nowe zasady ustalania tego świadczenia stosowane były wyłącznie do funkcjonariuszy przyjętych do służby po dacie wejścia w życie tej ustawy. Pozostałym mundurowym nagroda roczna ustalana była „po staremu". Teraz nowe zasady dotyczą wszystkich funkcjonariuszy. Pokażemy je na przykładzie Policji.

Jedna dwunasta uposażenia

Przyjęcie, iż nagroda roczna stanowi 1/12 uposażenia otrzymanego przez funkcjonariusza w roku, za który ta nagroda przysługuje, to w porównaniu z dotychczasowymi zasadami (według których podstawę jej ustalenia stanowiło miesięczne uposażenie zasadnicze funkcjonariusza wraz z dodatkami o charakterze stałym, należne mu w ostatnim dniu służby wliczanym do okresu, za który przysługuje nagroda) spora zmiana. Obecnie na wysokość nagrody rocznej wypłaconej funkcjonariuszowi mają wpływ wszystkie okresy, w których jego uposażenie zostało obniżone. Dla przykładu, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10359

Wydanie: 10359

Spis treści
Zamów abonament