Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót demonów przeszłości

02 lutego 2016 | Publicystyka, Opinie | Grzegorz Urbanek
Zdaniem autora Prawo i Sprawiedliwość nawiązuje do swojego programu z roku 2005 (na pierwszym planie po prawej Radosław Sikorski, wtedy wybrany do Senatu z ramienia PiS)
autor zdjęcia: Piotr Kowalczyk
źródło: Fotorzepa
Zdaniem autora Prawo i Sprawiedliwość nawiązuje do swojego programu z roku 2005 (na pierwszym planie po prawej Radosław Sikorski, wtedy wybrany do Senatu z ramienia PiS)
Grzegorz Urbanek
źródło: materiały prasowe
Grzegorz Urbanek

Bez większości konstytucyjnej PiS nie może walczyć z postkomunistycznym układem. Co innego powołanie kilku komisji badających afery z czasów koalicji PO–PSL – pisze dziennikarz Polsatu.

Ze Strasburga wrócili z tarczą i podreperowanym wizerunkiem. Wygrali ważną bitwę, ale nie wojnę. Tylko tyle i aż tyle. Dane im będzie zmierzyć się z werdyktem Komisji Weneckiej i zapewne niejednym atakiem politycznych oponentów. Ale na to przyjdzie jeszcze czas. Na razie pożar został ugaszony – życie toczy się dalej. Na zgliszczach pola walki o Trybunał Konstytucyjny i media publiczne można kontynuować budowę własnej wizji Polski.

Czy PiS wzmocniony „sukcesem" w Parlamencie Europejskim pójdzie za ciosem? Być może zmieni taktykę, złagodzi ton, ale nie zrezygnuje z kluczowych założeń. Cele i sposób ich osiągnięcia zostały wytyczone w programie partii w 2005 roku i uzupełnione przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Większość twardych postulatów PiS pozostaje niezmienna od lat. Do jakiej wizji Polski dąży Prawo i Sprawiedliwość? Jakie są warunki jej osiągnięcia? Jak wiele PiS jest w stanie poświęcić, by ją urzeczywistnić? Jakie ma intencje? Do kogo adresuje swoją ofertę? Co wreszcie leży na końcu drogi proponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość?

Wnikliwa analiza założeń programowych partii i konsekwencji w ich stopniowej realizacji daje przynajmniej częściową odpowiedź na te pytania.

Kto jest wrogiem

„Patologia III RP", „komunizm" i „system Tuska". Główne postulaty zmian formułowane przez PiS od 2005 roku powstały na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10359

Wydanie: 10359

Spis treści
Zamów abonament