Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto może zastępować burmistrza i w jakim zakresie

02 lutego 2016 | Administracja | Leszek Jaworski

Wójt (burmistrz, prezydent miasta) może przekazać zastępcy swoje zadania i kompetencje, w tym te realizowane jako organ wykonawczy. Ustawa ustrojowa gminy nie przewiduje w tym zakresie żadnych ograniczeń.

Wójt jest organem wykonawczym gminy. Z tego tytułu przysługują mu kompetencje określone w art. 30 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: usg). Jest także organem administracji i w tym zakresie wydaje decyzje. Oprócz tego do jego wyłącznej kompetencji zalicza się kierowanie urzędem gminy. Swoich zadań nie musi realizować osobiście. W myśl art. 33 ust. 4 usg wójt może powierzyć prowadzenie określonych spraw gminy w swoim imieniu zastępcy lub sekretarzowi gminy. W praktyce mogą się pojawić wątpliwości, czy dopuszczalne jest scedowanie na tych pracowników wszystkich zadań i kompetencji, czy są jednak takie obowiązki, których wójt nie może powierzyć innym osobom. Taki problem dotyczył m.in. możliwości upoważnienia zastępcy wójta do dokonywania zmian w budżecie. Regionalne izby obrachunkowe są zdania, że tej kompetencji wójt nie może powierzyć swojemu zastępcy. Poglądy sądu administracyjnego zaś są podzielone.

Zmiana budżetu

Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu w swoich uchwałach (por. np. uchwałę nr 8/497/2015 z 22 kwietnia 2015 r.) konsekwentnie wskazuje, że nie jest możliwe scedowanie przez wójta gminy będącego organem wykonawczym jednostki samorządu terytorialnego (dalej: jst) swoich uprawnień do dokonywania zmian w budżecie na inne osoby. Uprawnienie takie nie wynika ani z usg, ani z ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10359

Wydanie: 10359

Spis treści
Zamów abonament