W trosce o zrozumiałość
Jasnopisie sporo ostatnio pisano. Czy to narzędzie faktycznie ma szansę doprowadzić do uproszczenia pism urzędowych?
Jasnopis jest narzędziem informatycznym, które potrafi zmierzyć zrozumiałość tekstu (w skali od 1 do 7), wskazać jego trudniejsze fragmenty i zaproponować poprawki. Wskazuje też, które fragmenty tekstu są wyraźnie trudniejsze niż reszta. Na razie aplikacja jest dostępna online, ale w planach jest także udostępnienie wtyczki, którą będzie można zainstalować do Worda i LibreOffice.
Prace nad narzędziem do automatycznego upraszczania tekstu to krok w dobrym kierunku. Wprawdzie krytycy twierdzą, że pisanie prostym językiem prowadzi do ogłupienia społeczeństwa, jednak nie chodzi przecież o upraszczanie tekstów literackich czy naukowych, tak, by były zrozumiałe dla pierwszaka. Chodzi o to, by zrozumiałe stały się teksty, od których zależą nasze sprawy finansowe, urzędowe czy zdrowotne. Te, które czytamy z konieczności, a nie z własnej woli.
Jak wskazuje prof. Włodzimierz Gruszczyński, jeden z twórców Jasnopisu, większość autorów przecenia wiedzę odbiorców tekstów. Piszemy teksty jak dla znajomych. W efekcie w Polsce jest zbyt dużo trudnych tekstów w przestrzeni publicznej. Wielu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta