Jak zgłosić udział w postępowaniu sądowoadministracyjnym
W sprawie ze skargi na uchwałę organu jednostki samorządu terytorialnego można być nie tylko skarżącym, ale także uczestnikiem tego postępowania. I nie zawsze stanowisko tych dwóch podmiotów musi być tożsame.
Tworzenie prawa w Polsce kojarzy się głównie z ul. Wiejską w Warszawie i znajdującym się tam parlamentem. Ale prawo to jest również kreowane przez jednostki samorządu terytorialnego, a w szczególności przez jej organy uchwałodawcze – radę gminy, radę powiatu czy też sejmik województwa. Podatek od nieruchomości, opłata od posiadania psa czy też kształtowanie polityki przestrzennej to tylko przykłady możliwych obszarów regulowanych uchwałami organów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.
Nie tylko prawo do skargi
Prawo pochodzące od jednostek samorządu terytorialnego przenika naszą codzienność, wpływając na sferę nie tylko uprawnień, ale i obowiązków. Zdarza się ponadto, iż wiele z wspomnianych uchwał spełnia przy tym cechy aktu prawa miejscowego, wymienionego wprost w art. 87 ust. 2 oraz art. 94 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, posiadając moc powszechnie obowiązującą na terytorium danej jednostki samorządu terytorialnego.
Okazuje się jednak, iż obywatele nie są tylko biernymi „odbiorcami" wszystkich wspomnianych regulacji pochodzących od danej jednostki samorządu terytorialnego, zwłaszcza gdy naruszają one ich interes prawny lub uprawnienie. Ustawodawca przyznał im określony instrument w postaci skargi do sądu administracyjnego. Można z niego skorzystać, gdy uchwały rady gminy, organu powiatu lub organu samorządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta