Zamawiający wezmą udział w restrukturyzacji wykonawców
Podmiot publiczny może zawrzeć umowę w sprawie zamówienia z restrukturyzowanym wykonawcą. Taki proces naprawczy może doprowadzić do modyfikacji zobowiązań przedsiębiorcy.
Z dniem 1 stycznia 2016 r. weszła w życie nowa ustawa – Prawo restrukturyzacyjne. Głównym celem nowej regulacji jest usprawnienie procesu oddłużania niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością dłużników oraz skuteczne zapobieżenie ich likwidacji. Jednocześnie w ustawie – Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa p.z.p.) nie wprowadzono żadnych szczególnych uregulowań dotyczących udziału w postępowaniu wykonawców objętych restrukturyzacją i realizacji zawartych z nimi umów. Restrukturyzacja wykonawcy nie jest obecnie przesłanką wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Dla zamawiającego, który zawrze umowę z takim wykonawcą, możliwe są co najmniej dwa scenariusze rozwoju wydarzeń związane z jego restrukturyzacją.
Dzień wydania postanowienia
Pierwszy przypadek dotyczy sytuacji, w której postępowanie restrukturyzacyjne zostanie otwarte podczas realizacji umowy w sprawie zamówienia publicznego. Wówczas zamawiający stanie się uczestnikiem postępowania restrukturyzacyjnego jako wierzyciel restrukturyzowanego wykonawcy. W drugim przypadku, tj. zawarcia umowy z podmiotem już w trakcie restrukturyzacji, nie będzie on uczestnikiem postępowania restrukturyzacyjnego. Niemniej postępowanie to może wpłynąć na realizację umowy w sprawie zamówienia.
Momentem granicznym dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta