W jaki sposób odzyskać nienależnie uiszczoną opłatę skarbową
Opłatę uiszcza się wraz ze skierowaniem wniosku do instytucji. Gdy żądanie to nie zostanie wykonane, możliwe jest otrzymanie pieniędzy z powrotem.
Łukasz Rogowski
Załatwianie wielu spraw urzędowych wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty skarbowej. Opłatę uiszcza się najczęściej przy wnoszeniu podań. Nie jest przy tym wymagane wypełnianie deklaracji, a o wysokości odpowiedniej stawki podatnik jest informowany na miejscu. Dlatego mało kto zadaje sobie trud uzyskania informacji dotyczących opłaty. Tymczasem istnieje ku temu bardzo dobry powód. Ustawa z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. DzU z 2015 r. poz. 783) przewiduje możliwość otrzymania zwrotu opłaty. Przysługuje on częściej, niż mogłoby się zdawać. Dlatego zapamiętanie kilku podstawowych informacji na temat tej daniny może przynieść wymierną korzyść.
W czterech przypadkach
Ustawa o opłacie skarbowej wskazuje cztery kategorie, z którymi wiąże się obowiązek zapłaty. Jest to:
1) wykonanie czynności urzędowej (na podstawie zgłoszenia lub na wniosek),
2) wydanie zaświadczenia na wniosek,
3) wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji),
4) złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii.
Ad. 1. Aby czynność urzędowa podlegała opłacie skarbowej, musi dotyczyć indywidualnej sprawy z zakresu administracji publicznej. Oznacza to, że należy ją kojarzyć przede wszystkim z decyzjami administracyjnymi, które indywidualnie rozstrzygają o naszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta