Nadszedł czas na zmiany w prokuraturze
Szefowie większości prokuratur w kraju pakują swoje rzeczy. Znika kadencyjność stanowisk i spodziewają się weryfikacji.
agata Łukaszewicz
Od piątku Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, staje się równocześnie prokuratorem generalnym. Od tego też dnia w prokuraturze rusza reforma organizacyjna. Czy prokuratura jest gotowa?
– Konieczne rozporządzenia są w konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych. Nie ze wszystkimi musimy się spieszyć – mówi Bogdan Święczkowski, wiceminister sprawiedliwości, jeden z autorów nowej ustawy o prokuraturze. Nieoficjalnie mówi się, że ma zostać prokuratorem krajowym.
Wymiana tabliczek
Andrzej Seremet pożegnał się w środę z prokuratorami, dziękując za pracę.
– Zdali egzamin z niezależności – ocenił Seremet.
Część prokuratorów pracująca w Prokuraturze Generalnej jest gotowa do odejścia.
– Nie bez powodu dochodzi do zmiany nazwy z prokuratury generalnej na krajową – mówi jeden z prokuratorów z kilkunastoletnim doświadczeniem. – Będzie weryfikacja, to pewne. Czas pokaże, kto ją przejdzie – dodaje.
Pakują się także w prokuraturach apelacyjnych. Te od jutra zmienią się w jednostki regionalne. Ma ich być tyle samo co przed zmianą nazwy, czyli 11. Na ich czele staną prokuratorzy regionalni (nowo powołani). Siedziby i obszary właściwości pozostają bez zmian. Wkrótce powstaną też wydziały zamiejscowe Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta