Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Organy interpretacyjne nie mogą samodzielnie poprawiać ustawodawcy

03 marca 2016 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka
Rafał Olesiński, adwokat, partner w kancelarii 
Olesiński i Wspólnicy
źródło: materiały prasowe
Rafał Olesiński, adwokat, partner w kancelarii 
Olesiński i Wspólnicy

Przed 1 stycznia 2014 r. regulacje dotyczące opodatkowania akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej mogły prowadzić w praktyce do unikania opodatkowania. Jednak 
nie dawało to fiskusowi podstaw do korekty tych unormowań w drodze wykładni w celu zapewnienia szczelności systemu podatkowego.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 lutego 2016 r. (II FSK 3775/13).

Stan faktyczny

Podatniczka jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (SKA). Na skutek likwidacji tej spółki ma otrzymać określone składniki majątku: zarówno pieniądze, jak i składniki o charakterze niepieniężnym. W spółce jest kapitał zapasowy znacznie przekraczający kapitał akcyjny, który powstał z niepodzielonych między wspólników zysków z lat ubiegłych, a także z nieodpłatnego umorzenia akcji spółki. Podatniczka zapytała, czy w razie likwidacji SKA i w razie związanego z nią podziału majątku pomiędzy wspólników, to co otrzyma będzie jej przychodem opodatkowanym PIT.

Sama uważała, że otrzymane przez nią środki pieniężne i niepieniężne nie będą stanowiły przychodu w momencie ich otrzymania. W przypadku innych niż pieniężne składników majątku ewentualny przychód może powstać dopiero w momencie ich odpłatnego zbycia przed upływem sześciu lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja SKA.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Wskazał, że interpretacja art. 14 ust. 3 pkt 10 i pkt 12 lit. b ustawy o PIT powinna być dokonywana z uwzględnieniem wykładni celowościowej. W razie likwidacji SKA oraz w razie związanego z nią podziału majątku pomiędzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10385

Wydanie: 10385

Spis treści
Zamów abonament