Lepiej jasno wskazać zarzuty
Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu
Czy kierownikowi można określić mniej szczegółowo przyczynę wypowiedzenia umowy?
Celem podania pracownikowi przyczyny jest to, aby zwalniany zrozumiał, z jakiego powodu pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę. Skutkiem tego zakres konkretyzacji przyczyny wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia zależy od tego, jakiemu pracownikowi pracodawca składa swoje oświadczenie woli. Zatem składając je, pracodawca powinien dostosować określenie przyczyny wypowiedzenia do stanowiska, które zajmuje pracownik, jego wiedzy ogólnej oraz przewidywanego zakresu zrozumienia przez niego intencji pracodawcy.
Dlatego z reguły przyczyny wypowiedzenia lub rozwiązania umowy podawane pracownikom zajmującym wyższe stanowiska i lepiej wykształconym, co w szczególności dotyczy kadry kierowniczej, mogą być sformułowane w sposób bardziej ogólny i mniej opisowy.
Istotne znaczenie ma także to, czy zarzuty podawane pracownikowi jako przyczyny wymówienia (rozwiązania umowy bez wypowiedzenia) były już mu wcześniej znane. W wyroku z 2 września 1998 r. (I PKN 271/98) Sąd Najwyższy stwierdził, że konkretność wskazania przyczyny wypowiedzenia umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta