Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Darmowy nocleg pracownika mobilnego trzeba oskładkować

03 marca 2016 | Praca i ZUS | Joanna Torbé
Joanna
 Torbé, adwokat, Kancelaria Adwokacka Joanna Torbé & Partnerzy
źródło: materiały prasowe
Joanna
 Torbé, adwokat, Kancelaria Adwokacka Joanna Torbé & Partnerzy

Pracownik mobilny, który decyduje się wykonywać obowiązki służbowe poza miejscem zamieszkania, powinien sam zorganizować sobie nocleg. Jeżeli zafunduje mu go pracodawca, będzie musiał odprowadzić składki od wartości tego świadczenia. Takie wnioski płyną z lektury uzasadnienia ostatniej uchwały Sądu Najwyższego.

Coraz częściej pomiędzy przepisami dotyczącymi ubezpieczeń społecznych a podatkowymi następuje rozłam. Choć te pierwsze powinny przy definiowaniu przychodu czerpać z norm prawa podatkowego, sądy nie zawsze stosują tę zasadę. Widać to wyraźnie na przykładzie uchwały Sądu Najwyższego z 10 grudnia 2015 r. (III UZP 14/15), w której przyjęto, że wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Kartka i ołówek

Nie budzi żadnych wątpliwości, że zapewnienie pracownikowi biurka i narzędzi do pracy czy ogrzewanego pokoju w biurze nie stanowi przychodu, który ZUS mógłby uznać za przychód podlegający oskładkowaniu. Widać to jaskrawie w przypadku sprzętów powierzanych pracownikom takich jak komputer, telefon czy samochód służbowy. Poza wszelkim sporem pozostaje, że używanie tego sprzętu wyłącznie w celach służbowych nie podlega oskładkowaniu, bo nie jest to przychód pracowników, ale element niezbędny do wykonywania pracy.

Jak jednak traktować nocleg zapewniony pracownikowi mobilnemu przez pracodawcę, który swoje potrzeby życiowe realizuje w określonym miejscu, ale charakter pracy wymaga stałego przemieszczania się? Nie chodzi przy tym o osoby przebywające w podróży służbowej, dla których wyjazd jest sytuacją incydentalną i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10385

Wydanie: 10385

Spis treści
Zamów abonament