Przekazanie towaru do obróbki poza UE nie jest eksportem
Wywóz produktów będących własnością polskiej firmy do magazynu zewnętrznego poza UE nie wiąże się z przeniesieniem prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Dlatego nie jest czynnością opodatkowaną VAT.
Spółka produkuje aluminiowe części dla przemysłu samochodowego. Części te są sprzedawane klientowi z Korei Południowej. Nie są one jednak wysyłane tam bezpośrednio, lecz najpierw trafiają do Indii, gdzie wykonywane są na nich prace wykończeniowe. Po wykonaniu tych prac są wysyłane do Korei Południowej. Czy jest to eksport towarów? Jakim dokumentem spółka powinna zgłaszać te części do wywozu z Polski? Czy powinna to być faktura pro forma czy faktura końcowa? – pyta czytelniczka.
Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest eksport towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT), czyli – jak stanowi art. 2 pkt 8 ustawy o VAT – dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez dostawcę lub na jego rzecz (tzw. eksport bezpośredni) albo przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (tzw. eksport pośredni), jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.
Rodzaj dostawy
Jak widać, eksport...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta