Zastrzeżenia można zgłaszać jedynie przy rokowaniach układowych
Kto i kiedy może zakwestionować reprezentatywność działającej w zakładzie organizacji związkowej? Z pewnością jest to wykluczone w przypadku konsultacji zwolnień grupowych.
Dla prawodawcy, u którego działa wiele związków zawodowych, najkorzystniej jest, gdy wszystkie organizacje zakładowe, w trakcie rokowań układowych lub przy negocjacjach i konsultacjach prowadzonych w szczególnych wypadkach, odsuwają na dalszy plan istniejące między nimi antagonizmy, przestają rywalizować i działają zgodnie, zwłaszcza wyłaniając wspólną reprezentację. Dzięki temu nie ma impasu w rozmowach, a układ lub inne porozumienie zbiorowe zawierają zarówno organizacje reprezentatywne, jak i niereprezentatywne bez stosowania kolizyjnej reguły reprezentatywności.
Ponieważ jednak przypadki zgodnego współdziałania związków są dość rzadkie, ustawodawca przewidział przypadki, w których na szczeblu zakładowym stosuje się mechanizm „redukowania" reprezentantów strony społecznej w dalszych rokowaniach do organizacji reprezentatywnych w rozumieniu art. 24125a kodeksu pracy. W ten sposób negocjacje z pracodawcą prowadzą już tylko organizacje uznane przez ustawodawcę za bardziej reprezentatywne, wiarygodne i odpowiedzialne, bo albo przynależą do struktur ponadzakładowych (o szczeblu krajowym), albo mają dużo członków związku w firmie.
Dopuszczalne weto
Czy organizacje, które w związku z zastosowaniem tej reguły kolizyjnej zostały „odsunięte" od rokowań z pracodawcą, mogą kwestionować prawo innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta