To szef ustala zadania do wykonania
W systemie zadaniowym miernikiem pracy jest prawidłowa realizacja wyznaczonych obowiązków. Narzucone pracownikowi zajęcia nie mogą przekraczać przeciętnie ośmiu godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Taki sposób pracy w większych zakładach określa układ zbiorowy pracy lub regulamin pracy, a obwieszczenie w małych firmach.
Zadaniowy czas pracy to system, w którym miernikiem świadczenia pracy jest wykonanie zadania czy zadań, a nie upływ czasu (praca „od ... do ..."). Pracodawca nie narzuca tu rozkładu dziennego i godzinowego. Wskazuje jedynie okres niezbędny do realizacji powierzonych podwładnemu czynności, obowiązków. Rozliczenie pracy polega więc na prawidłowym wykonaniu zadań, natomiast rzeczywisty czas, kiedy podwładny to zrobi, jest niejako wtórny. Zadania trzeba jednak określić w taki sposób, aby można było je wykonać według ilościowych norm z art. 129 kodeksu pracy. Nie mogą więc przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta