Powierzenie innej pracy to nie wypowiedzenie
Wypowiedzenie zmieniające (art. 42 § 1–3 k.p.) oraz powierzenie innej pracy (art. 42 § 4 k.p.) to dwie odrębne czynności, które podlegają różnym reżimom prawnym. Powierzenie przez pracodawcę pracownikowi w trybie art. 42 § 4 k.p. innej pracy niż uzgodniona w umowie nie jest oświadczeniem woli, lecz jest dokonywane przez wydanie polecenia dotyczącego pracy (służbowego) w ramach sprawowanego przez pracodawcę władztwa kierowniczego nad przebiegiem procesu pracy. Polecenie to nie podlega zatem wykładni w świetle art. 65 k.c., której podlega wypowiedzenie zmieniające.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 18 września 2014 r. (III PK 138/13).
Stan faktyczny
Pracownik był zatrudniony w spółce na stanowisku zastępcy głównego dyspozytora. W wyniku zmian organizacyjnych zakładu stanowisko to zostało zlikwidowane. Pracownik poszedł na zwolnienie chorobowe, a po powrocie zgłosił pracodawcy gotowość świadczenia pracy, wnioskując o powierzenie mu innej posady. Otrzymał propozycję objęcia dwóch stanowisk pracy, ale odmówił podjęcia na nich pracy.
Na podstawie art. 42 § 4 k.p. pracodawca powierzył mu pisemnie wykonywanie obowiązków planisty. Pracownik wniósł pozew do sądu, domagając się odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Twierdził, że powierzenie pracy było w rzeczywistości wypowiedzeniem zmieniającym dokonanym bez zachowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta