Czy błąd w wadium szkodzi ofercie
Wadium nie jest częścią oferty. Zamawiający nie może więc poprawiać zidentyfikowanej w wadium omyłki lub wystąpić do wykonawcy o przedstawienie wyjaśnień.
W ostatnich miesiącach spore zainteresowanie w środowisku zamówień publicznych wzbudziło kilka wyroków Krajowej Izby Odwoławczej oraz sądów okręgowych dotyczących gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej składanej jako wadium przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego. Problematyczne jest to, czy gwarancja musi wymieniać wszystkich wykonawców, czy też wystarczające jest wskazanie lidera. Zdaje się, że wobec odmiennych koncepcji składów orzekających problem ten będzie powracał. Jak natomiast wygląda sytuacja w odniesieniu do innych wad gwarancji wadialnych? Czy istnieje margines błędu w ich treści, który zamawiający powinien zaakceptować? Wreszcie: czy wadium powinno być poddawane wykładni właściwej dla oświadczeń woli?
Bez prawa do korekty
Nie ulega wątpliwości, że gwarancja wadialna w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jest dokumentem o szczególnym znaczeniu. Nie tylko z uwagi na jego rolę, istotną z punktu widzenia zamawiającego, dla którego wadium stanowi zabezpieczenie oferty wykonawcy. Ważne jest bowiem to, że w odróżnieniu od dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu czy wykazujących umocowanie do składania w imieniu wykonawców oświadczeń woli, dokument stanowiący wadium nie podlega uzupełnianiu. Jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta