Urlop bezpłatny bez świadczeń i darmowego lekarza
Jeśli podwładny zachoruje w czasie bezpłatnej przerwy w świadczeniu pracy, nie przysługuje mu wynagrodzenie ani zasiłek chorobowy. Po 30 dniach traci też dostęp do opieki zdrowotnej.
Pracownicy, którzy potrzebują wolnych dni, a nie mają lub nie chcą wykorzystać puli urlopu wypoczynkowego, mogą wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu bezpłatnego. Musi mieć on formę pisemną, ale nie trzeba podawać uzasadnienia. Cel takiego urlopu jest dowolny, szef nie musi go przyznać.
Czyja inicjatywa
Kodeks pracy przewiduje dwa rodzaje tego urlopu. Pierwszy, opisany wyżej, jest urlopem z inicjatywy pracownika, na który pracodawca nie musi przystać. To jedynie jego dobra wola, może, ale nie musi się zgodzić. Nie ma nawet obowiązku przedstawiania swojej decyzji na piśmie czy uzasadniania odmowy. Nie ma też przepisów odnoszących się do odwołania się pracownika od tej decyzji.
Drugi rodzaj to urlop bezpłatny w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Zawiera się je za uprzednią zgodą pracownika i on też musi pisemnie wystąpić o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta