Kontrowersyjna doktryna ekonomiczna rządu
W ciągu pierwszych 120 dni rządu Beaty Szydło dążenie do dużo większej niż dotąd roli państwa w sprawach gospodarczych okazało się ważnym i świadomie realizowanym programowym celem działania – piszą eksperci.
Stanisław Gomułka, Wojciech Warski
Wpływ nowej doktryny ekonomicznej jest widoczny na wszystkich polach polityki gospodarczej, od zarządzania problemami makroekonomicznymi i relacji gospodarczych z zagranicą (w tym relacji z inwestorami zagranicznymi oraz UE) po regulacje dotyczące emerytur, systemu bankowego i rynku pracy.
Przypomnijmy niektóre zasady tej doktryny, w wyjątkowo dużym stopniu i zakresie sprzeczne z pryncypiami światowej akademickiej ekonomii. Sposobem na potrzebne podniesienie inwestycji krajowych ma być duży wzrost transferów socjalnych pobudzających konsumpcję. Sposobami na większą aktywność innowacyjną polskich przedsiębiorstw i większą niż firm z kapitałem zagranicznym rolę w produkcji i eksporcie mają być ograniczenie wagi bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz szybszy wzrost płac. Sposobem na zmniejszenie szarej strefy i wzrost ogólnego zatrudnienia ma być silny wzrost płacy minimalnej. Sposobem na poprawę sytuacji emerytów i finansów ZUS ma być obniżenie wieku emerytalnego. Sposobem na większą aktywność kredytową banków ma być ich polonizacja, a temu ma służyć większe ich obciążenie podatkami i transferami na rzecz dużej grupy indywidualnych kredytobiorców. Sposobem na zwiększenie aktywności zawodowej ludności na obszarach wiejskich ma być z kolei już od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta