Pełnomocnictwo trzeba odwołać
Upoważnienia udzielone przez wójta nie wygasają automatycznie z chwilą, kiedy przestaje on piastować urząd. Zachowują ważność do chwili, gdy nowo wybrany podmiot na to stanowisko ich nie odwoła.
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzje administracyjne w sprawach, w których kompetencja ta wynika bezpośrednio z ustawy. Mogą to być rozstrzygnięcia w zakresie zadań własnych lub zleconych gminie. Jest on też właściwy do rozstrzygania w formie decyzji, gdy takie uprawnienie nabył wskutek porozumienia zawartego z organami administracji rządowej, jak również na mocy porozumienia zawartego pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego.
Ale wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie musi rozstrzygać wszystkich spraw osobiście. Z art. 39 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej usg) wynika, że może upoważnić swoich zastępców lub innych pracowników urzędu gminy do wydawania decyzji administracyjnych w jego imieniu. Taką możliwość przewiduje także art. 268a kodeksu postępowania administracyjnego.
W praktyce mogą wystąpić stałe lub tymczasowe przeszkody w sprawowaniu mandatu. Czy zachowują wówczas ważność upoważnienia przyznane przez wójta (burmistrz, prezydent miasta)? Odpowiedź na to pytanie wynika z jednolitego orzecznictwa, zgodnie z którym są one ważne aż do momentu ich odwołania przez kompetentną osobę.
Swobodna decyzja
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma całkowitą swobodę w wyborze pracowników, którym udzieli upoważnienie do wydawania decyzji (por. wyrok NSA z 8 listopada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta