Jakie zmiany wprowadza ustawa 500+
Z ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wynika uprawnienie do świadczenia wychowawczego. Natomiast prawo do dodatku wychowawczego reguluje ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Obie te należności będą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego.
Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (ustawa 500+), która – z wyjątkiem obowiązującego już art. 53 – wejdzie w życie 1 kwietnia 2016 r., nie tylko zawiera nowe regulacje ustalające warunki nabywania prawa do świadczenia wychowawczego oraz zasady przyznawania i wypłacania tego świadczenia, lecz także wprowadza zmiany w 17 innych, obowiązujących już ustawach, które dotyczą m.in. świadczeń rodzinnych, pomocy społecznej, systemu pieczy zastępczej i ochrony danych osobowych.
Ujednolicenie przepisów
W art. 2 pkt 1 ustawy 500+, ustalając definicję dochodu, odwołano się do dochodu w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych. Regulacje zawarte w ustawie 500+ spowodowały jednak także zmiany dostosowawcze w innych ustawach. Przykładowo, od 1 kwietnia 2016 r., zgodnie ze zmienioną ustawą o świadczeniach rodzinnych, pojęcie „instytucja zapewniająca całodobowe utrzymanie" będzie oznaczać dom pomocy społecznej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, szkołę wojskową lub inną szkołę, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie.
Z zakresu tego pojęcia wyłączono natomiast zakład opiekuńczo-leczniczy, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy oraz placówkę opiekuńczo-wychowawczą. Tak, jak ma to miejsce w przypadku świadczenia wychowawczego, w razie marnotrawienia świadczeń rodzinnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta