Akta muszą być kompletne, a spóźnienie grozi grzywną
Procedury | Organ w ciągu 30 dni od otrzymania skargi na decyzję musi skierować ją do sądu administracyjnego.
Katarzyna Borowska
radca prawny
Skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego powinna wpłynąć za pośrednictwem organu, z którego działaniem (bezczynnością lub przewlekłością) jest związana. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.) ściśle reguluje, co powinien zrobić organ po wpłynięciu do niego takiego dokumentu. W ciągu 30 dni trzeba przekazać skargę sądowi – wraz z kompletnymi i uporządkowanymi aktami sprawy oraz odpowiedzią na skargę. Niewypełnienie tego obowiązku oznacza, że sąd może nałożyć na organ grzywnę.
Zasady autokontroli
O czym trzeba pamiętać, przygotowując odpowiedź na skargę? Przede wszystkim o tym, że organ może skargę uwzględnić. Jednak takie uwzględnienie musi dotyczyć całości żądania strony. Zwracają na to uwagę wielokrotnie w swoich orzeczeniach sądy administracyjne.
Z orzecznictwa
Organ jest uprawniony zastosować art. 54 § 3 p.p.s.a. tylko w takiej sytuacji, w której zamierza uwzględnić skargę w całości, a więc wyłącznie wówczas, kiedy zgadza się w pełni ze stanowiskiem skarżącego zaprezentowanym w skardze. W konsekwencji prawidłowe zastosowanie art. 54 § 3 p.p.s.a. może prowadzić wyłącznie do wydania rozstrzygnięcia przez organ zgodnego dokładnie z oczekiwaniami skarżącego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta