Dochód przeznaczony na zapłatę podatku u źródła nie jest zwolniony z CIT
Jeśli uczelnia nie może zaliczyć uiszczonych kwot ani do kosztów uzyskania przychodów, ani do wydatków na działalność statutową, to ich równowartość będzie podlegać opodatkowaniu.
Marta Olewińska Grzegorz Wachołek
Według statutu uczelni wyższej jej celem jest działalność oświatowo-naukowa. Uczelnia podpisała umowę z podmiotem zagranicznym na zakup licencji na materiały naukowe. Wypłacane przez uczelnię kwoty podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem u źródła – jako należności z tytułu praw autorskich. W związku z tym, że uczelnia nie posiadała certyfikatu rezydencji kontrahenta, była zobowiązana do poboru podatku u źródła w wysokości 20 proc. należności – na mocy art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Uczelnia nie pobrała jednak podatku u źródła od kwoty wypłacanej na rzecz kontrahenta zagranicznego i w związku z tym wpłaciła kwotę zobowiązania podatkowego do właściwego urzędu skarbowego ze środków własnych, mimo że nie była do tego zobowiązana umownie.
Czy w związku z obowiązkiem zapłaty podatku u źródła bez jego wcześniejszego pobrania od kontrahenta uczelnia jest zobowiązana do potraktowania tego wydatku jako niestanowiącego kosztu uzyskania przychodów? Jeżeli tak, to czy w takim przypadku jest to wydatek niezwiązany z działalnością określoną w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, co powoduje konieczność opodatkowania dochodów uczelni wydatkowanych na zapłatę tego podatku – zgodnie z art. 25 ust. 4 ustawy o CIT? – pyta czytelniczka.
Gdy uczelnia uzyskuje dochody zwolnione od podatku dochodowego w związku z realizacją celów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta