Filmy wyrażają niepokój
Krakowska Nagroda Filmowa dla „Bodkina Rasa", konkurs polski wygrywa „Obce niebo".
„Ktoś powiedział, że na mojej twarzy stale maluje się ból. I to jest prawda" – mówi bohater filmu „Bodkin Ras", zwycięzcy tegorocznego festiwalu Netia Off Camera.
Każdy dobrze ułożony konkurs filmowy pokazuje to, czym żyje świat. A dzisiaj świat się boi. I cierpi. Jest pełen niepokoju, agresji, wstrząsany konfliktami. Nawet w miarę spokojna od ponad półwiecza zachodnia Europa musi mierzyć się z koszmarem terroryzmu i problemem napływających wielką falą uchodźców. Musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest inność, jak się na nią otworzyć. Te pytania często zadają twórcy z najbardziej multietnicznych krajów Francji, Wielkiej Brytanii.
„Bodkin Ras" to opowieść o uchodźcy, który trafia do Forres, małego miasteczka na północy Szkocji. Na pierwszy rzut oka spokojnego, żyjącego własnym, powolnym rytmem. – Forres to piękne, przyjacielskie miasto. Moje miasto – mówi jeden z jego mieszkańców. A przecież każdy tu nosi swoje niespełnienia i niedające się zapomnieć traumy z przeszłości. Bodkin też zostawił za sobą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta