Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ordynację podatkową trzeba napisać od nowa

09 maja 2016 | Podatki | Aleksandra Tarka
źródło: materiały prasowe

O zmianach w procedurze podatkowej, reformie aparatu skarbowego i klauzuli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika – mówi prof. Adam Mariański w rozmowie z Aleksandrą Tarką.

Rz: Czy plany zniesienia dwuinstancyjnego postępowania podatkowego to krok w dobrym kierunku? Czy nie zagraża to pozycji podatników wobec fiskusa?

Dwuinstancyjne postępowanie podatkowe nie może być wyeliminowane, bo tak wynika z konstytucji. W tym zakresie nie widzę możliwości zmiany. Dyskusja, która się toczy, w gruncie rzeczy dotyczy tego czy odwołanie lub inny środek zaskarżenia ma trafiać do organu wyższego rzędu np. organu drugiej instancji, czy będzie je rozpoznawał ten sam organ. Czyli nie jest tak, że mówimy do końca o zniesieniu dwuinstancyjności. Dwuinstancyjność postępowania może bowiem polegać na tym, że środek zaskarżenia jest przekazywany do organu wyższej instancji lub może być rozpoznawany przez ten sam organ. Przy czym tych postępowań, gdzie sprawą zajmuje się ten sam organ mamy dziś dziesiątki w Polsce. Zatem biorąc to pod uwagę, dwuinstancyjność będzie. Tylko nie będzie izb skarbowych czy izb celnych jako organów odwoławczych.

Czyli obawy są przesadzone?

Jeżeli będzie dwuinstancyjność i będzie jakiś środek zaskarżenia, np. wezwanie do usunięcia naruszenia prawa to pozycja podatnika w zakresie postępowania dowodowego nie będzie zagrożona. Zatem zarzut ograniczenia czy pozbawienia podatników uprawnień co do uzupełnienia materiału dowodowego jest całkowicie chybiony. Obecna sytuacja przedłuża w sposób nadmierny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10440

Wydanie: 10440

Spis treści
Zamów abonament