Firma może się porozumieć co do spłaty zadłużenia
Niewypłacalny przedsiębiorca ma prawo zwrócić się do sądu o wszczęcie postępowania układowego w celu uregulowania swych długów w drodze likwidacji jego majątku, w ramach którego nastąpi jedynie częściowe uregulowanie VAT.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 7 kwietnia 2016 r. w sprawie C‑546/14.
Stan faktyczny
Włoska firma DT złożyła do sądu w Udine wniosek o dopuszczenie jej do postępowania układowego. Powołując się na trudną sytuację finansową, chciała przystąpić do likwidacji majątku w celu pełnego zaspokojenia określonych uprzywilejowanych wierzycieli i częściowej spłaty długów wobec niezabezpieczonych wierzycieli i niektórych uprzywilejowanych wierzycieli niższej kategorii, którzy jej zdaniem nie mogliby w każdym razie uzyskać pełnego zaspokojenia swych wierzytelności w razie wszczęcia postępowania upadłościowego. Do tych ostatnich wierzytelności należy także dług z tytułu VAT, który DT proponuje spłacić w części, nie wiążąc tej propozycji z zawarciem ugody podatkowej.
Sąd, który musiał rozstrzygnąć o dopuszczalności wniosku DT, zauważył, że prawo włoskie zakazuje zatwierdzenia w ramach ugody podatkowej częściowej zapłaty wierzytelności państwa z tytułu VAT, uznawanych za wierzytelności uprzywilejowane –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta