Przychód z kuponów bonusowych powstaje w momencie ich realizacji
Kwoty uzyskane z realizacji przez kadrę kierowniczą otrzymanych od spółki kuponów bonusowych, których możliwość sprzedaży jest ograniczona, nie są przychodem z kapitałów pieniężnych, tylko z tzw. innych źródeł.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 30 marca 2016 r. (I SA/Kr 223/16).
Spółka zamierza wprowadzić politykę wynagrodzenia premiowego, w postaci kuponów bonusowych oraz akcji fantomowych, dla osób zajmujących kluczowe stanowiska kierownicze. Wynagrodzenie z tego tytułu ma charakter zmienny i niepewny, a warunki jego otrzymania i wysokości określone są w odrębnej umowie. Zarówno akcje, jak i kupony są pochodnymi instrumentami finansowymi, jednak nie powodują żadnych uprawnień korporacyjnych po stronie ich posiadaczy, a możliwość ich sprzedaży jest ograniczona. Zdaniem spółki przychód z tytułu kuponów bonusowych powstaje w momencie ich realizacji i jest kwalifikowany jako przychód z kapitałów pieniężnych.
Organ podatkowy w interpretacji IBPB-2-2/4511-400/15/MMA podzielił stanowisko spółki co do momentu powstania przychodu, jednak nie zgodził się z jego kwalifikacją. Zdaniem organu czynnikiem dyskwalifikującym takie stanowisko jest brak spełnienia przesłanek z art. 3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta