Fiskus zażąda analizy porównawczej już za 2017 rok
Znowelizowane przepisy uzależniają zakres obowiązków dokumentacyjnych od wielkości obrotów przedsiębiorcy, proporcjonalnie do ryzyka zaniżenia dochodu do opodatkowania. Będzie on dotyczyć już firm średniej wielkości.
Nowe wymogi dotyczące dokumentacji cen transferowych wprowadzają dla części podatników obowiązek przygotowania analiz porównawczych.
Zgodnie z art. 9a ust. 2b pkt 2 ustawy o CIT (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 roku) analiza porównawcza powinna zostać sporządzona jako element obowiązkowej dokumentacji cen transferowych przez podatników, których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 10 mln euro. Podobnie jak pozostałe elementy dokumentacji lokalnej, analiza porównawcza będzie musiała być gotowa w terminie złożenia rocznego zeznania podatkowego za 2017 rok. Obowiązek ten jest spójny z ogólnym zamysłem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która zakłada uzależnienie zakresu obowiązków dokumentacyjnych od wielkości obrotów podatnika, proporcjonalnie do ryzyka zaniżenia dochodu do opodatkowania.
Obowiązek sporządzenia analizy porównawczej będzie dotyczyć tylko transakcji podlegających obowiązkowi sporządzenia dokumentacji cen transferowych, czyli istotnych z punktu widzenia dochodu podatnika. Sposób identyfikacji transakcji istotnych opisywany był w artykule „Dokumentacja cen transferowych według nowych zasad" (tygodnik „Podatki" z 11 kwietnia br., str. D7).
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta